Śruby i nakrętki do felg aluminiowych i stalowych

Wbrew pozorom, śruby i nakrętki do felg samochodowych mogą występować w wielu różnych rodzajach. Ponieważ stanowią one główny element mocujący koło do naszego auta (piasty auta), są bardzo ważnym elementem prawidłowego umocowania felgi. Osoby zainteresowane zakupem śrub lub nakrętek zapraszamy do naszej siedziby w Łodzi lub prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktu. Poniżej przedstawimy krótką charakterystykę śrub i nakrętek do felg aluminiowych, omawiając jednocześnie główne zagadnienia z zakresu prawidłowego mocowania felg samochodowych.

Śruby i nakrętki możemy podzielić według kilku podstawowych kryteriów:

1) Płaszczyzna mocująca felgę

Wyróżniamy 3 rodzaje płaszczyzn mocujących felgę:
- Stożek
- Kula (sfera)
- Płaska podkładka
Danpol Łódź - rodzaje śrub

Łeb śruby musi pasować do gniazda w feldze (wyróżniamy więc śruby o łbie stożkowym, sferycznym i płaskim). Różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzajami widać wyraźnie na zdjęciu obok. Złe dobranie śrub uniemożliwia właściwe dokręcenie felgi (śruby mogą się odkręcać) i grozi jej uszkodzeniem (aluminiowa felga odkształca się od źle dopasowanych śrub). Rodzaj właściwych śrub zależy od producenta felg (oryginalne, nieoryginalne) i rodzaju felg (stalowe, aluminiowe), dlatego należy zawsze dobierać je indywidualnie. Istnieją również tzw. śruby pływające, ale o nich napiszemy na końcu, gdyż nie są one typowymi śrubami.

Nakrętki, podobnie jak śruby występują jako tzw. stożek, kula lub płaskie z podkładką.

2) Rodzaj gwintu

Rozróżniamy śruby o różnym skoku gwintu i różnej średnicy gwintu. W tym przypadku złe dopasowanie śruby po prostu uniemożliwi jej wkręcenie. Rodzaj gwintu uzależniony jest od piasty auta, więc jest zawsze stały dla danego modelu samochodu. W przypadku zakupu nowych śrub, niezależnie od tego jakich felg używamy, będziemy potrzebować śrub o tym samym skoku i średnicy gwintu co obecnie używane śruby.

Oczywiście w przypadku nakrętek również muszą one posiadać odpowiedni gwint (skok i średnica), dostosowany do szpilek w piaście.

3) Długość śruby

Długość śruby mierzymy od stożka (ewentualnie kuli lub podkładki) do końca gwintu (nie mierzymy całej śruby). Śruby powinny być tak dobrane, by przy dokręcaniu felgi wykonały około 7 do 8 pełnych obrotów. Użycie zbyt krótkich śrub grozi wyrwaniem gwintu z piasty lub uszkodzeniem śruby, co może doprowadzić nawet do odpadnięcia koła. Zbyt długa śruba może nie dać się wkręcić do końca lub wystawać z piasty (będzie wtedy narażona na korozję skutkującą problemami z jej późniejszym wykręceniem, może również powodować złe funkcjonowanie, blokowanie elementów układu hamulcowego).

Z uwagi na swoją budowę długość nakrętki mierzymy jako całość (od początku do końca). Podobnie jak w przypadku śrub, nakrętki powinny również zapewniać solidne, pewne mocowanie felgi. Jeśli szpilki okażą się zbyt krótkie (felga zbyt "gruba"), czeka nas wymiana szpilek na dłuższe lub poszukiwanie rzadkich przedłużanych / wpuszczanych w felgę nakrętek.

4) Rozmiar klucza

Podstawowe rozmiary kluczy to 17, 19 i 21 cali. W przypadku felg stalowych zastosowany rozmiar klucza nie ma większego znaczenia, natomiast w felgach aluminiowych ze względu na ograniczone miejsce gniazda felgi, zbyt duży rozmiar klucza może utrudniać lub uniemożliwiać dostęp klucza do śruby. By rozwiązać ten problem stosuje się nietypowe śruby typu "Torx" lub "imbus". Niestety przy odkręcaniu/wkręcaniu wymagają one specjalnych nasadek, dokładnie pasujących do gniazda felgi. Dlatego zazwyczaj używa się ich tylko do tych felg aluminiowych, w których zastosowanie normalnych śrub jest nie możliwe lub mogłoby powodować uszkodzenie felg.

Nakrętki, podobnie jak i śruby, mogą występować w różnych rozmiarach kluczy, spotyka się również nakrętki typu "Torx" lub "imbus".

5) Typ zakończenia (dotyczy tylko nakrętek)

Nakrętki dzielimy na otwarte i zamknięte (kryte). Pierwsze z nich, tzw. przelotowe lub otwarte, pozwalają przejść szpilce na wylot, drugie są bezprzelotowe czyli kryte / zamknięte. Podział ten oczywiście nie dotyczy śrub gdyż z uwagi na ich konstrukcję jest niemożliwy.


Śruby / nakrętki pływające:

Istnieją również tak zwane śruby (ewentualnie nakrętki) pływające. Dzięki nim mamy możliwość drobnej, kilkumilimetrowej korekty rozstawu śrub felg, np. przy rozstawie śrub piasty 4x100 lub 5x100 naszego samochodu możemy zamontować felgi o rozstawie śrub odpowiednio 4x98 lub 5x98 (i oczywiście odwrotnie do piasty o rozstawie śrub 4x98 lub 5x98, możemy założyć felgi o rozstawie odpowiednio 4x100 lub 5x100). Podobnie sytuacja ma się w przypadku rozstawów 5x112 i 5x110, 5x112 i 5x114,5 czy 5x108 i 5x110. W przypadku śrub/nakrętek pływających ich część, która przylega do płaszczyzny mocującej felgi jest ruchoma w stosunku do części z gwintem. Dzięki temu oś symetrii otworu na śrubę w feldze może być nieco przesunięta w stosunku do osi symetrii otworu w piaście.

Zarówno śruby jak i nakrętki mogą być wykonane ze stali o różnych parametrach (o różnej twardości), jak również pokryte jedną lub kilkoma warstwami ochronnymi (ewentualnie również poprawiającymi wygląd śrub), np. mogą być oksydowane, kadmowane, cynkowane, niklowane, chromowane, itp.

Wszelkie prawa zastrzeżone, zakaz kopiowania całości lub części tekstu bez pisemnej zgody autora. W przypadku niezastosowania się do zakazu zostaną wyciągnięte konsekwencje prawne zgodnie z ustawą z 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych (D.U. 1994/24/83).

© Danpol Łódź 2018  Created by netpassion.pl